#BRexit now, #CZexit soon – Spojené království slaví den nezávislosti

#BRexit now, #CZexit soon – Spojené království slaví den nezávislosti

Gratuluji Britským kolegům z UKIP, v čele s Nigelem Faragem, že po dlouhých letech prosadili možnost referenda. Dnes se ukázalo, že více jak 17 milionů Britů je pro vystoupení z Evropské unie. Konkrétně to bylo 17,4 mil. obyvatel z celého Spojeného království. Pro vystoupení z Evropské unie byla převážně oblast Anglie.

Anglie, respektive Londýn se svou částí City, je známá jako obrovský tahoun Britské ekonomiky. Nejenom té Britské, ale i celé Evropské unie. Unie se teď právem bojí, že přichází o silný stát. Stát, který více do systému dává, než bere. Británie obrovskou částí sanovala Řecko. I to byl jeden z důvodů, proč Britové hlasovali pro vystoupení. Jen si to představte, líbilo by se Vám platit sousedovy dluhy jenom kvůli tomu, že bydlíte ve stejné vsi? Mně to přijde nelogické. Proč bych měla doplácet na neschopnost druhých?

Přeji Britům úspěšný start do nové éry. Věřím, že nyní bude Británie ještě silnější – jak ekonomicky, tak politicky. Stejně tak věřím, že bude dobrým partnerem České republiky. Spojené království se zanedlouho stane nezávislým suverénním státem a bude vyjednávat dohody po opuštění Evropské unie. Apeluji na Českou vládu, aby maximálně podpořila spolupráci se Spojeným královstvím a aby jim neházela klacky pod nohy. Není potřeba se Britům mstít, že jsou černé ovce unie. Naopak – je důležité Spojené království brát jako sebevědomou demokratickou zemi.

Mystifikace ohledně obrovského propadu Britské ekonomiky a zpřetrhání vztahů uvnitř Evropy jsou mylné. Británii čeká téměř dvouleté období, kdy budou zpátky získávat pomyslné otěže z Brusele zpět domů, do Anglie.

Obrovskou osobní zásluhu na čtvrtečním referendu má Nigel Farage, lídr hnutí UKIP (United Kingdom Independence Party; Strana za nezávislost Spojeného království), který se o prosazení referenda snažil více jak dvacet let. Svobodní mají s UKIP spoustu společných programových bodů. I proto přeji Británii lepší budoucnost a doufám, že obdobné referendum bude brzy i v České republice.

 

Autorka je krajskou místopředsedkyní Strany svobodných občanů

FACEBOOK