Demokracie nebo správný názor?

Demokracie nebo správný názor?

Jsem moc rád, že žijeme v demokracii a můžeme mít na vše vlastní názor. Važme si toho, může být hůř. Přituhovat pomálu začíná. Několik poslanců levicových stran například navrhuje až rok vězení za hanobení prezidenta republiky. Bez ohledu na to, kdo je, či bude prezidentem, to považuji za návrh z dob totality. Ono také není divu, když překladatelem je komunista Zdeněk Ondráček, který jako mladý esenbák v roce 1989 bezdůvodně mlátil lidi během Palachova týdne.

Ale je demokracie ideální formou? Pro mě určitě ano. Znamená možnost svobodné volby s rizikem odpovědnosti, že ta volba může být špatná. Přesto si myslím, že je moc důležité demokracii uchovat a respektovat ji. Což se však v poslední době řadě lidí po celém světě moc nedaří.

Letos rozhodli Britové o opuštění Evropské unie nebo si Američané vybrali za nového prezidenta Donalda Trumpa. Spousta lidí na obě události, které ovlivní celosvětovou politiku, reagovala buďto urážkami typu, že o výsledku rozhodli hloupí a nevzdělaní vesničané nebo zapalováním toho, co bylo zrovna po ruce. To vše jako projev nesouhlasu s výsledkem. Tohle není uznání demokracie. Výsledek demokratické volby je potřeba umět přijmout.

Podobné zkušenosti máme i v naší zemi. Dodnes řada lidí nepřijala demokraticky zvoleného prezidenta Zemana. Já jej nevolil a v řadě věcí s ním nesouhlasím. Přesto volbu Miloše Zemana nebo Andreje Babiše i všech ostatních vládnoucích politiků respektuji jako součást demokracie. A už nyní Vám garantuji, že za 14 měsíců budeme stát před druhým kolem prezidentských voleb a říkat si, jak je možné, že se tam dostali zase ti dva nejhorší kandidáti. Pokud chceme demokracii, musíme umět přijmout její výsledek. Nikoliv tvrdit, že můj názor je přece ten „správný“ a hloupý soused hlasoval „špatně“.

A demokracie podle Evropské unie? Nemělo by se zapomínat na to, že když v roce 2008 Irové neschválili v referendu Lisabonskou smlouvu, reakcí byla mohutná kampaň z peněz daňových poplatníků, aby příště již dopadlo hlasování „správně“. Někdo si možná řekne, nějací Irové a „nějaká“ smlouva. Tato smlouva však sebrala zbytky suverenity členským zemím Evropské unie.

Nebránil bych se diskuzím o možných úpravách možnosti hlasování. Například možnosti dát vedle pozitivního hlasu také hlas negativní tomu, kdo nechci, aby byl zvolen. Ale demokracii jako takovou je potřeba zachovat a hlavně respektovat.

Autor je krajským místopředsedou Strany svobodných občanů

FACEBOOK