Proč „protikuřácký“ zákon nic nepřinese

Proč „protikuřácký“ zákon nic nepřinese

Mezi lidmi je zase živo. Po letech diskuzí prošel takzvaný protikuřácký zákon. Nikdy jsem mu nefandil. Přišel mi naprosto zbytečný a pokusím se stručně a jasně vysvětlit proč.

Lidé si mohli vybrat i dříve
Boom s nekuřáckými restauracemi se objevil už před lety. Jsem nekuřák, chodím především do nekuřáckých hospod a rozhodně jsem měl z čeho vybírat.

Odnesou to vesnice
Na vesnici je většinou hospoda středem dění. Lidé se tam schází, aby poseděli, popovídali si, dali si čepované pivečko a nemalá část i cigárko. Pokud většině to cigárko vadí, hostinský není hloupý, aby to nepoznal. A kdyby náhodou ano, štamgasti mu rádi poradí. Hosté mohou svému hospodskému říci, že by raději chodili do podniku, kde se nekouří. Pokud o ně nebude chtít přijít, vyhoví jim. Ale nikdo z nich nepotřebuje takové věci centrálně nařizovat.

Soukromé vlastnictví zase dostalo přes prsty
Majitel hospody přišel o právo se rozhodnout, zda se v jeho vlastním podniku bude moci kouřit či nikoliv. Řada lidí tomuto tleská. Mají radost, že konečně tam bude nařízený čerstvý vzdoušek. Ale hlavně si nepřipouštějí, že to, co teď postihlo hostinské, může příště čekat na ně. Zákazy nekončí, nepochybuji, že by se současnou vládou nepřišly další.

Co tedy tento, pro část lidí vytoužený, pro jinou naopak nenáviděný, zákon přinese? Nepřišel jsem na nic. Hospodám a restauracím způsobí další komplikaci a lidi to kouřit neodnaučí. Pokud budou chodit kouřit před restauraci, jen ten problém přesunou jinam. Po chodníku nebo návsi přece také chodí lidé a hlouček kouřících lidí jim stejně tak nemusí být příjemný. Častým argumentem je, že ostatní země to mají také. To přece není důvod k tomu, abychom to museli mít my.

Autor je členem Republikového výboru Strany svobodných občanů

FACEBOOK