Svobodní testovali soukromého dopravce

Svobodní testovali soukromého dopravce

S blížícím se koncem roku 2016 svítá v Plzeňském kraji naděje konkurenci v železniční dopravě. Počínaje třetí adventní nedělí vstoupil na trať Plzeň-Most vedle stávajících Českých drah také soukromý dopravce GW Train Regio.

Pro Svobodné je konkurence v tržním prostředí jedna z hlavních priorit. U takové události tak nemohli chybět. Krajská místopředsedkyně Kateřina Rýglová a nově zvolený člen Republikového výboru Václav Dušek absolvovali cestu z Plzně do Plas a zpět. Jednou použili státního dopravce České dráhy, na zpáteční cestě pak mohli srovnávat kvality služeb poskytované soukromým dopravcem GW Train Regio. A že bylo co porovnávat.

U soukromníka nechybělo připojení na WI-FI. Oproti Českým drahám byly k dispozici také zásuvky na 230 V. Zajímavostí je i možnost si bezplatně zapůjčit USB nabíječku. A to hlavní? Jízda z Plas do Plzně s GW Train Regio vyšla na 43 Kč pro jednu osobu. Za stejnou vzdálenost účtovaly České dráhy o dvanáct korun více, tedy 55 Kč za osobu. Po skupinové slevě klesla cena na osobu na 48 Kč, ale stále zůstala vyšší než u soukromníka.

„Jako ekonomku mě fascinovalo, že jízda se soukromým dopravcem v mnohem vyšším komfortu, vyšla levněji než s Českými drahami,“ okomentovala dnešní cestování Kateřina Rýglová

A jak je to s jízdným na celé trase až do Mostu? Cestování s GW Train Regio vyjde v tuto chvíli o 26 korun levněji. Za 173 Kč, oproti 199 Kč u Českých drah. Nicméně plánujete-li cestu dlouho předem, pořídíte u Českých drah včasnou jízdenku třeba už za 149 Kč. A dá se předpokládat, že konkurence s cenami na této trati ještě zahýbe. Podobně tomu bylo také na trati Praha – Ostrava, kde dokonce jezdí již tři dopravci.

„Po letech plánů jsem moc rád za konkurenci na železnici i v našem kraji. A věřím, že tratí Plzeň-Most to nekončí. Několik let jsem dojížděl do Plzně z Horažďovic a potkával zde řadu znepokojených cestujících se službami Českých drah. Právě tato jižní železniční tepna přes České Budějovice až na Moravu potřebuje konkurenci jako sůl,“ dodal druhý z cestujících Václav Dušek

cd_3

cd_int3

ja_cd

ja_souk

kacenka_souk1

souk_3

souk_int3

FACEBOOK