Opět jsme nechyběli v lokalitě Březový potok

Opět jsme nechyběli v lokalitě Březový potok

Již několikátým rokem se Svobodní účastní řady akcí na podporu občanů v lokalitě Březový potok na Horažďovicku. První sobotu v novém roce se v Chanovicích a okolí konal již 14. ročník pochodu „K uctění a zachování přírody a života v Pošumaví“. Ani dvacetistupňový mráz neodradil Svobodné – člena Republikového výboru Václava Duška a krajskou místopředsedkyni Kateřinu Rýglovou, aby se vydali na devítikilometrový okruh. Březový potok patří mezi 7 lokalit, z nichž jedna bude státem vybrána pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu.

„K celé lokalitě mám logicky vztah, protože jsem zde v blízkosti skoro tři desítky let žil. Chápu, že každý, koho se to přímo netýká, to může vidět jinak. Nelíbí se mi, že stát chce pokračovat v průzkumných pracích, i přes několik let trvající nesouhlas občanů. Obavám lidí rozumím, protože podobné úložiště zatím nikde nefunguje a ještě pár let nebude. Navíc existují i jiné možnosti jak uchovávat jaderný odpad, než úložiště,“ shrnul svoje pocity Václav Dušek.

Už téměř 15 let lidé na Horažďovicku dávají najevo, že úložiště za žádnou cenu nechtějí. A to doslova za žádnou cenu. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) se dotčené obce před rokem pokusila donutit k „poslušnosti“ a zaslala jim celkem 13,5 milionů korun. Peníze si však obce nenechaly a zaslaly je zpět. Občané svoji vůli vyjádřili jasně odmítavým postojem v referendech. Stát ji však nechce respektovat.

„Minulý rok v létě jsem šla pochod z Pačejova do Maňovic. Nyní poprvé i okruh kolem Chanovic. Místním lidem moc fandím a přeji, aby jim vůle v boji se státem vydržela až do úspěšného konce,“ dodala Kateřina Rýglová.

Proč Svobodní podporují tuto iniciativu?
Nemáme problém s jadernou energií, ta je zajisté důležitá a potřebná. Vadí nám, že stát chce silou zasahovat do soukromého práva občanů. Navíc v situaci, kdy to vůbec není nutné. V České republice jsou i další lokality, které takto odmítavý postoj, jako lidé v lokalitě Březový potok, nemají. Evropská unie rozhodla, že jaderný odpad musí pod zem. Jedná se o další z její mnoha nařízení. Ačkoliv není vyloučeno, že jaderný odpad bude možné recyklovat tak, aby se mohl v elektrárnách znovu použít.

Svobodní na trase

Kateřina Rýglová na občerstvovací stanici

FACEBOOK