Přebytek kraje patří obcím a lidem v nich!

Přebytek kraje patří obcím a lidem v nich!

 

Na ponIng. Lenka Brčkovádělím zasedání finančního výboru Plzeňského kraje, který se po loňských krajských volbách sešel poprvé v novém složení, jsme se dozvěděli předběžný výsledek hospodaření kraje za rok 2016. Účetní závěrka není ještě samozřejmě zcela dokončena, ale již nyní lze odhadnout, že kraj hospodařil s přebytkem v rozsahu 250 – 270 milionů Kč. Plzeňský kraj nemá dluhy a do rekonstrukcí a oprav silnic letos plánuje dát zhruba dvakrát tolik peněz než loni.

Předpokládám, že ostřílení političtí dinosauři a bafuňáři ihned začnou vyjednávat, jak tohoto „medvěda“ rozporcují. Stanovisko Svobodných je v případě přebytků zcela jasné. Tyto peníze patří samozřejmě přímo obcím, protože lidé v obcích nejlépe ví, jak s nimi naložit.

A jak to udělat, aby obce dostaly peníze co možná nejrychleji? Není třeba dlouze koumat a vymýšlet různé granty a projekty. Stačí použít zdravý selský rozum a velmi jednoduchou matematiku. Výše přebytku se vydělí počtem obyvatel a každá obec dostane svůj podíl. Při současném odhadu to vychází zhruba 450 Kč na jednoho občana. Vím, není to nijak závratná částka, ale věřím, že každému starostovi malé obce přijde vhod a ještě bude rád, že nemusí papírovat.  A o tom, na co je využije, se poradí se svými sousedy. Pro představu by například Klatovy takto získaly asi 10 milionů, Rokycany přes 6 milionů, Domažlice bezmála 5 milionů a třeba menší Manětín něco málo přes půl milionu.

Svobodní kandidovali společně se STAN, OPAT a Soukromníky právě z tohoto důvodu. Naším hlavním volebním heslem bylo „VÍCE PENĚZ PŘÍMO PRO OBCE“.  Toto heslo se pokusíme naplnit právě teď, právě v tomto případě. A budeme velmi bedlivě sledovat, s jakými návrhy budou přicházet ostatní politické strany.

 

Lenka Brčková
krajská předsedkyně Svobodných  v Plzeňském kraji

FACEBOOK